Metodiky stanovení genových polymorfismů
- Polymorfismus délky restrikčních fragmentů (RFLP)
- Polymerázová řetězová reakce
- PCR-REA
- Další varianty PCR
- Real-time PCR
- Polymorfismus délky amplifikovaných fragmentů (AFLP)
- Sekvencování
- DNA čipy
7. Sekvencování
7.1. Standardní postup
(prezentace: .ppt (1,8 MB), .odp (1,6 MB))
Sekvencování DNA je stanovení primární struktury, tedy posloupnosti nukleotidů v molekulách DNA. Je to konečné a definitivní stanovení základní informace, kterou DNA nese. Znalost sekvence DNA umožňuje nalézt čtecí rámce potenciálních genů, vyhledat exony a introny ve strukturních genech a stanovit sekvenci aminokyselin kódovaných proteinů, odhalit regulační geny a regulační oblasti, repetitivní sekvence a všechny jednoduché nukleotidové polymorfismy.
K sekvencování jsou standardně využívány dvě principiálně odlišné metody. První z nich je založena na odbourávání řetězců DNA chemickými látkami, označuje se podle autorů jako Maximovo-Gilbertovo sekvencování. Druhá z metod využívá inhibice enzymatické syntézy DNA a označuje se jako Sangerova metoda sekvencování. Při obou metodách je výchozí materiál stejný. Jsou to fragmenty DNA získané například restrikčním štěpením a naklonované ve vektoru. Mohou to být také produkty
polymerázové řetězové reakce.
Posledním pokrokem v technikách sekvencování je zavedení přístrojů pro automatické sekvencování. Tento postup využívá enzymatickou Sangerovu metodu a umožňuje stanovit a zpracovat sekvence DNA mnohem rychleji než při standardních postupech. Metoda využívá následujících principů:
Pro zobrazení další části se musíte přihlásit
doc. RNDr. Milan Bartoš, Ph.D.